Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mona Lisa je možná sám Da Vinci.

29. 1. 2010

Obrazek Mona Lisa je možná sám Da Vinci. Dokázat to má jeho exhumace.

Italští archeologové chtějí exhumovat ostatky renesančního umělce Leonarda da Vinciho, aby dokázali, že v portrétu slavné Mony Lisy zvěčnil sám sebe v ženské podobě. Vědci a historikové z italského výboru pro kulturní dědictví usilují o povolení otevřít hrobku slavného umělce, která je na zámku Amboise v údolí řeky Loiry.

Leonardo da Vinci podle nich do svého nejslavnějšího obrazu zašifroval hádanku, jak bylo jeho zvykem. Namaloval sám sebe v ženské podobě. Dokázat to rekonstrukce jeho obličeje

."Pokud najdeme Leonardovu lebku, můžeme rekonstruovat jeho obličej a porovnat ho s Monou Lisou," řekl antropolog Giorgio Gruppioni.

Italští vědci tvrdí, že jejich jednání s francouzskými úřady probíhá nadějně a v létě by mohli povolení k exhumaci získat.

Podle vedoucího výzkumného týmu Silvana Vincentiho bude prvním krokem po exhumaci prokázání, zda ostatky patří skutečně renesančnímu géniovi. Vědci chtějí použít uhlíkovou metodu pro datování stáří ostatků a porovnají jejich DNA s DNA příbuzných žijících v italské Bologni.

Je Mona Lisa Lisa del Giocondo?Obrazek

Identita ženy s tajemným úsměvem je příčinou dohadů a spekulací už celá staletí. Dosud nejuznávanější teorií je, že předlohou slavného obrazu byla Lisa del Giocondo, žena florentského obchodníka Francesca del Giocondo.

To doložil odborník z knihovny německé univerzity v Heidelbergu Armin Schlechter podle rukopisné poznámky na okraji knihy florentského úředníka Agostina Vespucciho z října 1503, kde je uvedeno, že Leonardo právě pracuje souběžně na třech malbách, z nichž jedna je portrét Lisy del Giocondo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář